Хората, които имат ролята и отговорността да предлагат продуктите и услугите на компанията на нейните клиенти, често са възприемани като глезените деца на компанията. Да бъдеш успешен в продаването, обаче, е свързано с много усилия, вътрешна мотивация и определено силен характер. Какви са тревогите на тези хора в работата им с клиенти?
- Ще си изпълня ли таргета/квотата/плана?
- А ако клиентът каже НЕ?
- А ако конкурентите са с по-силно предложение?
- Как да разбера от какво друго има нужда, като аз всъщност чувам от клиента все едно и също?
- Защо да ходя на обучение, като тези обучения дават препоръки, които изглеждат страхотно на теория, но на практика нещата стават другояче?
- Клиентите искат само безплатни опции, отстъпки и по-ниски цени. Как да ги спечеля като не мога да им ги дам?
Управителите на компаниите и търговските мениджъри споделят, че искат да имат в екипите си хора, на които могат да разчитат, които са самостоятелни, проактивни, амбициозни и успешни. Притесненията на търговските служители са свързани:
- с неуспех в справяне със съпротивата на клиента
- с вътрешно неудовлетворение от себе си поради такъв неуспех
- чувство на безсилие пред фактори извън техния контрол (пазарни тенденции, конкуренция, особености на средата и бизнеса на клиента, спуснати “отгоре” решения и политики)
- непризнаване на усилията и вложения труд
- с негативни последствия върху доходите
- загуба на привилегии и придобивки от позицията
- с влошаване на взаимоотношенията с мениджъра/компанията
Много компании се изкушават да гледат на мотивацията на търговските служители като ориентирана единствено или предимно към финансово-бонусна система. Ако само помислим за онези неща, които тревожат търговците и разберем причините за тях, много по-лесно ще бъде за техните мениджъри да изберат правилния мотивационен инструмент. Важно е да помним едно: не-адресираните страхове на търговските служители водят директно до:
- неефективно провеждане на срещите с клиенти
- неефективно използване на работното време
- засилване на реактивния подход за сметка на проактивния
- прекалена предпазливост или увеличена агресивност към клиентите
- оправдания
- неуспех на опитите за мотивиране
- спад в продажбите
Ако търсите най-удачния подход за Вашите хора, направете диагностика на търговския процес и ефективността на хората в него. Намерете отговори на Вашите въпроси и настройте подхода си към всеки индивидуално.